Mullvad Review – Oppdatert 2020

Mullvad gjennomgang

Mullvad er en interessant tjeneste som har en høy standard for personvern, er ganske rask og får deg inn i Netflix mesteparten av tiden. Det er også unikt ved at det godtar harde kontanter som betaling. Les alt om denne sære tjenesten i vår fulle gjennomgang av Mullvad.


best-VPN-anmeldelser

Det er noe merkelig sunt med Mullvad. Det strømlinjeformer den irriterende og personvern-uvennlige registreringsprosessen for nesten alle andre VPN-er og er fremdeles tilgjengelig. Det tjente til og med en plass i vår beste VPN-guide for sin klare holdning til personvern og grensesnitt uten tull.

I denne Mullvad-gjennomgangen skal vi snakke om fordeler og ulemper vi opplevde mens vi testet den. Vi vil diskutere funksjoner, priser, brukervennlighet, hastighet, sikkerhet, personvern, streaming, serverplasseringer og kundeservice før vi gir vår dom.

Mullvad er en imponerende VPN. Det vil holde deg privat og sikker for billig og gjøre det med rask hastighet. Det har problemer, som mangel på funksjoner og middelmådig tilgang til streamingplattformer, som kan gjøre at du vurderer på nytt.

Tidligere

neste

styrker & Svakheter

Alternativer for Mullvad

Funksjoner

Mullvad er spennende når det kommer til funksjoner. Når vi ignorerer det vi anser som de viktigste funksjonene for VPN-er, har Mullvad ikke noe interessant. Hvis du leter etter uvanlige funksjoner, anbefaler vi at du tar en titt på Windscribe-gjennomgangen.

Når det gjelder viktige funksjoner, inkluderer Mullvad en drapsmaskin som ikke kan deaktiveres. Hver gang du er koblet til VPN og den mislykkes, vil Mullvad sperre internettforbindelsen din, slik at ingen informasjon glir gjennom sprekkene. Når du har koblet deg fra VPN, tjener ikke drapskontakten noe formål.

Når det er sagt, legger Mullvad en dreining på drapsmekeren sin. I innstillingene kan du be VPN om å blokkere Internett-trafikk med mindre du er koblet til den. Hvis du gjør det på den måten, betyr det at hvis VPN kobles fra, vil internettrafikken bli sperret. Det ligner en drapsmann, men sikrere.

mullvad-review-Killswitch

I fremtiden vil Mullvad tilby mer med tanke på funksjoner. Det var en tidlig adopter av OpenVPN, som har feid VPN-bransjen med storm, og ser på WireGuard. Den nye VPN-protokollen er ikke tilgjengelig i applikasjonen, men du kan konfigurere den manuelt ved å bruke en av Mullvads konfigurasjonsfiler.

Mullvad Funksjon Oversikt

Mullvad-logowww.mullvad.net

568 dollar per måned

Generell

Betalingsmetoder
PayPal, kredittkort, kontanter, bankoverføring

Godtar cryptocurrency

Samtidige tilkoblinger
5

Støtter delt tunneling

Ubegrenset båndbredde

Gratis prøveversjon tilgjengelig

Refusjonsperiode
30 dager

Server over hele verden
288 servere i 38 land

Desktop OSer
Windows, MacOS, Linux

Mobile OSer
Tilgjengelig via konfigurasjonsfiler

Nettleserutvidelser

Kan installeres på rutere

streaming

Har tilgang til Netflix US

Har tilgang til BBC iPlayer

Har tilgang til Hulu

Har tilgang til Amazon Prime Video

Sikkerhet

Krypteringstyper
256-AES

VPN-protokoller tilgjengelig
OpenVPN, WireGuard

Aktivert ved oppstart av enheten

Lar torrenting

Retningslinjer uten logging

Bestått DNS-lekkasjetest

Killswitch tilgjengelig

Malware / annonseblokker inkludert

Brukerstøtte

Live chat

E-poststøtte
24/7

Telefonstøtte

Brukerforum

Kunnskapsbase

Priser

Selv om de er sparsomme med faktiske funksjoner, er Mullvads priser en av funksjonene. Systemet er så greit at det er roman. Sammenlignet med forhandlere med forhandlere, for eksempel privat internettilgang (les vår PIA-anmeldelse), vil du spare penger måned til måned, men uten langsiktige kontrakter, reduseres verdien av Mullvad over tid.

Det er bare ett alternativ: måned til måned. Du kan betale for så mye eller så lite tid du vil, og Mullvad vil ikke fornye abonnementet ditt når det går tom – med mindre du har betalt med PayPal. I stedet for å abonnere på tjenesten, kjøper du en tildelt tidsperiode med den.

I tabellen over legger vi dagens kurs i amerikanske dollar og euro. Mullvad belaster 5 euro, så hva du betaler vil være avhengig av valutakursen på kassen.

Så langt som månedlige priser går, er Mullvad uten sidestykke. PIA er 2 dollar dyrere, til tross for at det er et av de billigste alternativene på markedet. Leverandører som Astrill og Hide.me, som belaster $ 15- $ 20 månedlig, ser ut som en vits sammenlignet med Mullvad (les vår anmeldelse av Astrill og Hide.me).

Det er imidlertid et problem å kjøpe langsiktig. Det tilbyr ikke flere års rabatter, noe som ikke skader mesteparten av tiden. For eksempel er CyberGhosts årsplan samme pris som Mullvads (les vår CyberGhost-anmeldelse). Når det er sagt, reduseres verdien i forhold til NordVPN og PureVPN, som tilbyr tre år eller mer (les vår NordVPN-gjennomgang og PureVPN-gjennomgang).

Selv om tallene ikke lyver, er realiteten at Mullvad ikke er dårlig, selv om du planlegger å abonnere i mer enn et år. Det at du ikke trenger å betale $ 100 eller mer på forhånd og fremdeles få en lav månedlig rente, er et stort pluss og en viktig grunn til at vi vil anbefale Mullvad over NordVPN og PureVPN når det gjelder prising.

Det mest uvanlige ved Mullvad er ikke tilnærmingen til abonnementstjenester, det er at den godtar kalde, harde kontanter. Standard betalingsalternativer er tilgjengelige, inkludert kredittkort, PayPal og bitcoin, men du kan også betale med en banktråd eller kontanter. Du kan sende Mullvad et hvilket som helst beløp i hvilken som helst valuta med kontonummeret ditt, og det vil kreditere kontoen din.

mullvad-review-cash-betaling

På grunn av Mullvads betalingssystem, blir ikke refusjon gitt på kontantbetalinger. Når det er sagt, er det en tre timers prøveperiode som alle kan laste ned og leke med for å få en følelse av hvordan det fungerer. Som vi ser i neste avsnitt, trenger du ikke gi Mullvad en e-post, så det er lett å komme i gang.

For andre betalingsmetoder kan du få tilbakebetaling i opptil 30 dager ved å bruke Mullvads supportlinje.

Brukervennlighet

Det er enklere å registrere deg for Mullvad enn det er med de fleste VPN-er fordi du ikke trenger å lage en konto. I stedet for å oppgi e-postadresse, betalingsmetode og passord, er alt du trenger å gjøre å klikke på “få konto” på hjemmesiden. Mullvad vil generere en kontokode for deg som er bra for prøveperioden på tre timer, og du vil bruke den til å logge deg på appen.

mullvad-review-registrering

Denne godkjenningsmetoden ligner ExpressVPNs (les vår ExpressVPN-anmeldelse). I motsetning til de fleste VPN-tjenester, som krever at du logger deg på hver gang du starter maskinen din på nytt, er Mullvad alltid aktiv. Når du har autentisert kontoen din med applikasjonen, står du fritt til å bruke den.

Det som er interessant med Mullvads system er at det er enkelt å bruke og privat. Du trenger aldri å registrere deg for en konto eller avsløre personlige detaljer, men likevel er applikasjonen moderne og intuitiv. I kontrast til AirVPN, som har et lignende prissystem, men en langt dårligere applikasjon, ser Mullvad bra ut (les vår AirVPN-anmeldelse).

Når installasjonen er ferdig, vil Mullvad automatisk koble deg til stedet i Stockholm. Det var ikke et anbefalt sted basert på hvor vi er, VPN er bare alltid standard til Sverige. Dette har sannsynligvis noe å gjøre med at Mullvad har hovedkontor der.

mullvad-review-grensesnitt

Du kan velge din plassering ved å klikke på knappen over “sikre min tilkobling” -knappen. Steder er oppdelt etter land og by i nedtrekksmenyer uten mulighet til å filtrere eller søke etter den du ønsker. Noen byer har flere steder i seg også, noe som kan publisere det lille grensesnittet.

Det finnes ikke et anbefalingssystem for den raskeste serveren for posisjonen din, noe som betyr at du må gå gjennom serverlisten for å finne den beste hastigheten. Det ville ikke være like stort irritasjonsmoment hvis det ikke var for Mullvads lille grensesnitt. Du kan bare få tilgang til appen via skuffen, og i likhet med andre brettprogrammer vil den forsvinne hvis du klikker bort.

mullvad gjennomgang server utvalg

Etter å ha valgt serveren din, starter Mullvad deg tilbake til hovedskjermbildet i applikasjonen, og viser et punkt der den nye IP-adressen din peker til.

Innstillinger-menyen åpnes ved å klikke på tannhjulikonet øverst til høyre. Mullvad har ikke mye å rutte med der, noe som ikke er overraskende gitt den lille listen over funksjoner. Du kan kjøpe mer kontokreditt, konfigurere oppstartsinnstillinger og slå på killswitch.

mullvad-review-innstillinger-menyen

Merk at selv om det er alternativer som oppstartsinnstillinger, er de ikke dypt konfigurerbare. Du kan bare velge om Mullvad skal kobles til en server når den laster, ikke hvilken server den kobles til. Hvis du leter etter mer tilpasning, kan du lese vår TorGuard-anmeldelse.

Hastighet

Mullvad savnet listen vår over de raskeste VPN-leverandørene på ett sted. Vi valgte fem leverandører og den vektede nedlastingshastigheten var 1 megabit per sekund saktere enn vår femte valg. Men hvor nær de er, kan det tilskrives variasjoner i nettverkshastighet, noe som gjør Mullvad til et utmerket valg for hastighetsfokuserte brukere. Testingen vår for denne gjennomgangen bekrefter det også.

Sted: Ping (ms) Last ned (Mbps) Last opp (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)8146,1511.4
St. Louis23158,3210.36
London108131,758.1
Amsterdam146144,344,35
Sør-Afrika26291,173.05
Tokyo172129,756,42

Som du ser i diagrammet over, presterte Mullvad godt på nesten alle steder. Å teste en server bare noen få miles unna vår beliggenhet økte nedlastningshastigheten vår, noe som tyder på en viss mengde internettleverandørleverandør. Beliggenheten med dårligst resultat, Sør-Afrika, var fremdeles nær 100 Mbps.

Latensen er også kjent. Mullvad tok fjerde plass i vår beste VPN for spillguide. Selv om det hadde vært basert på latenstid, kunne det tatt noen av sporene. Igjen, bedømt etter Sør-Afrika, gikk Mullvad aldri over 300 millisekunder.

Det som er viktig med Mullvads testresultater, er ikke bare at de er raske, men at de er konsistente. Leverandører som IPVanish klarer seg bra noen steder, men dårlig på andre (les vår IPVanish-anmeldelse). Vi har testet mange servere i Mullvads nettverk mens vi revurderte vurderingene våre og flere guider der det har tjent et spor, og vi har alltid fått imponerende resultater.

Sikkerhet

Mullvads sikkerhet er enkel. Forbindelsen din er sikret med AES 256-bit og OpenVPN, som er gullstandarden i VPN-sikkerhet. Du kan velge transportprotokoll som OpenVPN bruker – UDP eller TCP – men ikke VPN-protokollen. Som du ser i VPN-protokolloppdelingen, bør OpenVPN brukes i de fleste tilfeller, men det er grunner til å bruke en annen protokoll.

Så langt sikkerhetsfunksjonene går, har Mullvad en drapsmann bakt inn i applikasjonen. Under tilkoblingen vil internett kobles fra hvis VPN mislykkes, og det er ikke mulig å slå den av. Det er en innstilling for å fortelle Mullvad å blokkere Internett-trafikk med mindre VPN-en er koblet, noe som er litt annerledes.

Vi kjørte en serie DNS-lekkasjetester, samt tester for WebRTC og IP-lekkasjer, og Mullvad kom ut ren med minimale DNS-viderekoblinger. Det er ikke mye å si om sikkerhet, men det er ikke en dårlig ting. Mullvad overholder alt vi vil ha av VPN-sikkerhet, som er en seier i vår bok.

Personvern

Personvern er ikke en bekymring når det gjelder Mullvad. I stedet for å bekymre deg for hvilken informasjon som kan være registrert, unngår det problemet. Hvis du betaler med kontanter, vet ikke Mullvad noe om deg. Det krever ikke e-post, navn eller adresse. I en verden av VPN-er som hevder å gjøre deg usynlig, er Mullvad blant de få som faktisk gjør og hedrer føflekken den er oppkalt etter.

Det er ikke i stand til å identifisere deg ved å bruke et kontonummer. Det er ikke en cookie på nettstedet som lagrer IP-adressen din når du surfer på den. Som Mullvad uttrykker det, “Mullvad har 555.541 nummererte kontoer. Disse kontoene kunne ha blitt opprettet av 555,541 unike personer, eller av en person 555,541 ganger. ” Kort sagt, den kan umulig vite hvem du er.

Det har vi også bekreftet. Ved å bruke den samme maskinen kunne vi generere så mange kontonumre som vi ønsket uten problemer. Med gratis prøveversjon kan dette misbrukes, men Mullvad har ikke endret retningslinjene ennå. I en verden der få online tjenester bryr seg om personvernet ditt, foreslår vi at du overholder Mullvads lempelige regler.

Selv om det er klart at Mullvad er bekymret for personvern, gravde vi gjennom personvernreglene for å bekrefte det. I tillegg til å gjøre det klart at ingen data om deg er logget, gir tjenesten spesifikke eksempler på hvordan den behandler hver betalingstype. Hvis du leser personvernreglene, vil du vite at du er sikker på å bruke VPN så vel som når du velger en bestemt betalingsmetode.

Så langt det som overvåkes og logges, logger Mullvad det totale antall samtidige tilkoblinger, CPU-belastningen per kjerne og den totale båndbredden som brukes per server. Kontonummeret ditt blir overvåket for å sikre at du ikke overskrider de fem samtidige tilkoblingsgrensene, men selv det ikke kan knyttes til deg.

Kontonummeret ditt er knyttet til betalingsmåten din, men identifiserbare data. For eksempel har kredittkortbetalinger kontonummer, betalingsbeløp, valuta, tidsstempel og Stripe ID – et unikt symbol for å behandle betaling med Stripe – og det er det. Den eneste skitserte betalingsmåten er PayPal fordi Mullvad må lagre e-postadressen din for automatisk fornyelse.

Streaming ytelse

Streamingytelse er en blandet veske. Mullvad kunne ha vært et inkludering i vår beste VPN for Netflix-guide, lett tilgang til plattformen med rask hastighet, men det er en dårlig vurdering av den beste VPN-en for streaming. Under testingen ble den blokkert av BBC iPlayer, Hulu og Amazon Prime Video.

Netflix er den store, så hvis du prøver å slå Netflix VPN-forbudet, er Mullvad et fint alternativ. For andre plattformer er det imidlertid best å gå med en annen leverandør.

Serverlokasjoner

Mullvad har 288 servere i 38 land, noe som er anstendig, men ikke i nærheten av spredningen av, si, HideMyAss (les vår HideMyAss-anmeldelse). De fleste serverne er i USA og Sverige, med andre steder i Asia og Europa. Det er også alternativer i Brasil og Sør-Afrika.

Alt i alt har Mullvad de vanlige mistenkte dekket, noe som er bra for de fleste. Når det er sagt, hvis du er en hyppig reisende eller er interessert i å få tilgang til eksotiske steder, vil Mullvad ikke komme deg dit.

Kundeservice

Mullvad tilbyr guider og en FAQ-seksjon, som er flertallet av støtten. Guidene er grundige, inkludert skjermbilder, trinnvis instruksjon og til og med en katalog. Fra å installere applikasjonen på Windows til å konfigurere portvideresending og delt tunneling, har Mullvad alt dekket i sine guider.

mullvad-gjennomgang-guider

På mange måter kompenserer guidene for mangelen på funksjoner som finnes i Mullvads grensesnitt. Det er for eksempel ikke en enkel måte å konfigurere delt tunneling på, men Mullvads guide vil vise deg hvordan du konfigurerer den manuelt.

Ofte stilte spørsmål er gode, men det er bedre for avklaringer enn feilsøking. Mullvad dekker emner som hvordan du vet om betalingen din er behandlet og hvor mange kontoer med samtidige tilkoblinger.

For direkte støtte tilbyr Mullvad e-post, noe som er bra hvis det går sakte. Under testingen tok det litt mindre enn et døgn å komme tilbake til vår supportforespørsel. Representanten kunne imidlertid svare på spørsmålet vårt om antall samtidige forbindelser.

Dommen

Mullvad er en rask og billig VPN-leverandør med en mulighet for personvern. Det er uvanlig med sin tilnærming til programvareabonnement og har vært nyskapende på VPN-plassen siden starten. Selv om det er problemer når det gjelder streaming og funksjoner, blir det mye riktig.

Hvis du vil ha mer kommersielt tiltalende funksjoner eller er interessert i ikke-Netflix-streaming, er det mulig at Mullvad ikke er valget for deg. For de som ønsker disse funksjonene, anbefaler vi å se på andre VPN-anmeldelser.

Hva synes du om Mullvad? Gi oss beskjed i kommentarene nedenfor, og som alltid takk for at du leser.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map