NordVPN vs Mullvad: A Giant Fights a Mole in 2020

Op dit moment bezet NordVPN de nummer twee plek in onze algemene VPN-ranglijst. Als je onze NordVPN-recensie leest, zul je zien dat we er om een ​​aantal redenen dol op zijn, waaronder de betaalbare prijzen op lange termijn, het gebruiksgemak en de uitstekende beveiliging. 


Mullvad hangt daarentegen veel verder langs de totempaal van VPN’s. Als je echter onze volledige Mullvad-recensie bekijkt, zul je merken dat er een aantal interessante eigenaardigheden zijn die niveaus van privacy en betaalbaarheid bieden die de meeste providers niet kunnen. 

Met dit in gedachten besloten we dat het tijd was voor een match tussen NordVPN en Mullvad om te zien wie als beste uit de bus komt als de koning van budgetvriendelijke privacy.

Een gevecht opzetten: NordVPN versus Mullvad

Om deze wedstrijd eerlijk te maken en tegelijkertijd zeer informatief te zijn, hebben we de zaken opgesplitst in vijf ronden. We beginnen elke ronde met kijken naar hoe elke provider presteert in een bepaalde categorie. 

Na elke VPN te hebben geëvalueerd, bespreken we welke de winnaar is en waarom, en die VPN vervolgens een punt toewijzen voor die ronde. De eerste ronde richt zich op de functies van de VPN, gevolgd door rondes op prijs, gebruiksgemak, snelheid en tenslotte beveiliging.

1

Kenmerken

Om te beginnen, gaan we kijken wat voor soort functies worden aangeboden door elke VPN-provider. We zijn op zoek naar een aantal dingen die belangrijk zijn voor de beveiliging, die we als verplicht beschouwen voor alle VPN’s, zodat ze bruikbaar kunnen worden genoemd.

Ten eerste zoeken we naar een kill-schakelaar, die de stroom van internetverkeer afsluit als de VPN de verbinding verbreekt. Ten tweede zoeken we naar de mogelijkheid om automatisch uit te voeren en verbinding te maken bij het opstarten, wat ervoor zorgt dat geen van uw informatie mogelijk lekt voordat u de VPN handmatig kunt verbinden.

Afgezien van deze, is al het andere in wezen een kers op de taart. Providers verliezen belangrijke punten als er geen kill-schakelaar of automatische verbindingsmogelijkheid is, maar ze verdienen punten door extra’s te hebben voor knutselaars.

NordVPN

Recht uit de poort lijkt NordVPN indruk te maken. Het heeft niet alleen een standaard kill-schakelaar, maar het heeft ook een app-kill-schakelaar. Hiermee kunt u een lijst met programma’s definiëren die van internet moeten worden afgesloten als de VPN de verbinding verliest, in plaats van het internet volledig uit te schakelen. 

nordvpn-review-killswitch

Bovendien heeft NordVPN een robuust auto-connect menu. U kunt ervoor kiezen om de app uit te voeren en altijd verbinding te maken bij het opstarten, of u kunt besluiten om alleen verbinding te maken wanneer een onbeveiligde draadloze verbinding wordt gedetecteerd. Dit helpt je verbinding te beschermen tegen de gevaren van openbare wifi.

Met het menu voor automatisch verbinden kunt u ook een voorkeursserverlocatie of -regio kiezen om automatisch verbinding mee te maken. Wat betreft andere functies, NordVPN heeft een paar opvallende. Zaken als onzichtbaarheid op uw lokale netwerk en verduisterde servers kunnen uw niveau van online beveiliging en anonimiteit helpen verbeteren. 

Voor degenen die echt veiligheidsbewust zijn, biedt NordVPN zelfs een dubbele VPN-optie, die meerdere VPN-servers in een relais gebruikt om het volgen van online activiteiten nog uitdagender te maken.

Mullvad

De menu-indeling van Mullvad verdeelt de instellingen in twee secties: ‘voorkeuren’ en ‘geavanceerd’. Onder ‘voorkeuren’ vindt u tuimelschakelaars waarmee u kunt kiezen of u de applicatie wilt configureren om bij het opstarten uit te voeren, en of u al dan niet automatisch verbinding wilt maken. 

mullvad-review-killswitch

Er zijn echter geen instellingen waarmee u kunt kiezen waar Mullvad verbinding mee maakt, als u deze hebt geconfigureerd om automatisch verbinding te maken. Het lijkt echter verbinding te maken met de meest recente server die je hebt gebruikt. 

De andere twee opties in het voorkeurenmenu zijn om meldingen in of uit te schakelen en om lokale apparaten, zoals printers, de aangesloten computer te laten zien.

Onder ‘geavanceerd’ vinden we de kill-schakelaar van Mullvad, die eenvoudig wordt aangeduid als ‘blokkeren wanneer de verbinding wordt verbroken’. Onder deze optie staat een korte beschrijving van wat het doet, waarin wordt vermeld dat het verkeer blokkeert wanneer de VPN niet is verbonden, zelfs wanneer de applicatie is gesloten.

Dit is een ongemakkelijke manier om een ​​kill-switch te maken en hoewel het je nog steeds veilig houdt, zullen de meeste mensen deze functie waarschijnlijk uitschakelen om het ongemak te voorkomen.

Afgezien van de meest elementaire en essentiële functies die we noemden, heeft Mullvad bijna niets te bieden, vooral omdat de manier waarop die functies zijn ontworpen fataal gebrekkig is.

Round One Thoughts

Beide providers dekken de absoluut noodzakelijke behoeften die we noemden, maar Mullvad doet het slecht. De manier waarop de Mullvad kill-switch werkt, maakt hem bijna onbruikbaar, en NordVPN heeft een robuustere implementatie van elke functie die de twee delen.

NordVPN heeft ook een aantal extra functies die hem in deze categorie een voorsprong geven op Mullvad. Dat gezegd hebbende, zijn er nog steeds functies die beide providers missen, zoals split-tunneling. 

Als je geïnteresseerd bent in een echt functierijke VPN die zaken als split-tunneling omvat, bekijk dan zeker onze ExpressVPN-review.

Round: Features Point voor NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

2

Prijzen

Prijzen zijn de sectie die underdog-providers meestal in staat stelt punten in te halen door een betere deal aan te bieden dan de concurrent. De geldkosten alleen zijn echter niet het enige dat we in deze sectie evalueren.

We kijken ook of de VPN’s gratis proefversies bieden en wat voor soort restitutiebeleid ze bieden. We bekijken ook welke betaalmethoden beschikbaar zijn en hoeveel verbindingen per abonnement zijn toegestaan.

NordVPN

Zoals we zagen in onze NordVPN vs. CyberGhost-matchup, overtreft de prijs van NordVPN de meeste andere topklasse VPN’s, maar het is zeker niet onverslaanbaar. NordVPN biedt slechts één plan met vier verschillende keuzes van factureringsperiode.

De maandelijkse prijzen van NordVPN liggen in de marge van veel van de andere topconcurrenten. Niet veel, maar ook niet bizar. Door over te stappen op een jaarplan worden de kosten bijna gehalveerd, terwijl de twee- en driejarenplannen een nog betere waarde bieden. 

Het maakt niet uit welke periode u kiest, met dat plan kunt u tegelijkertijd tot zes apparaten verbinden en onbeperkte bandbreedte gebruiken. U kunt betalen met creditcards, Amazon Pay, Alipay, UnionPay en talloze cryptocurrencies.

Hoewel NordVPN geen enkele gratis proefversie of gratis abonnement biedt, heeft het wel een 30 dagen niet-goed-geld-terug-garantie. Dit is van vitaal belang, want om de beste langetermijndeal te krijgen, zou je honderd dollar kunnen laten zinken in software die je nog nooit hebt geprobeerd.

Mullvad

Mullvad heeft misschien wel het meest gestroomlijnde en gemakkelijk te begrijpen prijsmodel van elke VPN op de markt. Er zijn geen opties voor plannen of perioden, er is slechts één maandelijkse prijs.

Er is slechts een maandelijks abonnement, maar het is een van de meest betaalbare VPN’s op de markt voor diegenen die op zoek zijn naar de maandelijkse optie. In veel opzichten fungeert dit als een perfect tegengestelde van de prijsstelling van NordVPN, die hoog is aan de maandelijkse kant van de dingen en begint te dalen naarmate u zich langer aanmeldt voor. 

Er zijn echter ook enkele overeenkomsten tussen de twee. Om te beginnen biedt Mullvad ook dezelfde 30 dagen niet-goed-geld-terug-garantie. Geen van beide providers biedt een gratis proefperiode aan en Mullvad accepteert ook een aantal van dezelfde betalingsopties als NordVPN, inclusief creditcard, PayPal en bitcoin.

Hoewel betalingsmethoden zoals UnionPay en Amazon Pay zijn weggelaten, accepteert Mullvad ook opties die NordVPN niet accepteert, inclusief Swish en contant geld.

Ronde twee gedachten

Dit was een van de moeilijkste prijsrondes die we hebben moeten scoren in een onderlinge wedstrijd. Omdat geen van beide VPN’s een gratis abonnement biedt, raden we mensen die geïnteresseerd zijn in een risicovrije VPN aan om onze gratis VPN-services te bekijken. 

Hoewel Mullvad van maand tot maand betere prijzen heeft, dalen de prijzen van NordVPN lager dan die van Mullvad zodra je het tweejarenplan hebt bereikt en nog aantrekkelijker wordt voor het driejarenplan. Gezien het feit dat NordVPN betere functies heeft, is het aan het eind van de dag onmiskenbaar de betere en meer betaalbare optie. 

Round: Pricing Point voor NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

3

Makkelijk te gebruiken

Net als in onze volledige VPN-beoordelingen, is gebruiksgemak het derde deel dat we behandelen. In deze sectie kijken we naar de algehele gebruikerservaring, van het aanmelden voor een account tot het daadwerkelijk gebruiken van de VPN. 

Hoewel gebruiksgemak het meest subjectieve is waarmee we rekening houden bij deze match-ups, vinden we het belangrijk om een ​​idee te geven van hoe het is om elke VPN te gebruiken en voor wie het het beste is. Meer gecompliceerde VPN’s met tonnen technische opties hebben hun plaats, maar de meeste mensen zijn op zoek naar iets dat klaar is om te gaan zonder dat er geknoeid hoeft te worden.

NordVPN

De desktopclient en mobiele applicaties van NordVPN zijn goed verfijnd en gemakkelijk te gebruiken. De desktopclient heeft een grote kaart aan de rechterkant van het venster met een lijst met de servers aan de linkerkant. 

Deze lijst is alfabetisch gesorteerd en toont een vlag naast de naam van elk land, waardoor het gemakkelijker is om snel door te bladeren en de gewenste locatie te vinden. Er is ook een zoekbalk bovenaan de landenlijst, waarmee u de naam van het land kunt typen in plaats van handmatig in de lijst te zoeken.

Als alternatief kunt u de kaart bekijken, die u kunt navigeren door te klikken en te slepen. Als u op de blauwe locatieballonnen op de kaart klikt, kunt u verbinding maken met een server op die locatie, wat ons eigenlijk brengt bij de enige grote klacht die we hebben over de gebruikerservaring van NordVPN.

nordvpn-review-interface

Het algoritme dat selecteert welke server op de gewenste locatie moet worden gebruikt, lijkt te zijn verbroken. Het kiest vaak een server die onder aanzienlijke belasting staat en niet de beste tijden krijgt. We zullen hier wat meer naar kijken in de aankomende sectie ‘snelheid’, maar het is soms een gedoe. 

Dit dwingt je soms om handmatig een server uit de lijst te selecteren, wat gelukkig niet moeilijk is met de verfijnde interface van NordVPN. De instellingenmenu’s zijn gemakkelijk toegankelijk en alles in de instellingen heeft duidelijk geformuleerde labels en uitleg. 

De NordVPN-website is niet per se opmerkelijk, maar is over het algemeen goed gestroomlijnd om u te helpen bij het aanmelden of het vinden van ondersteuning. Het opzetten van een account vereist een e-mail en een wachtwoord, wat standaard is voor het aanmaken van een account voor zo ongeveer alles. 

Over het algemeen is NordVPN gemakkelijk te gebruiken, zelfs als je iemand bent die niet goed thuis is in technologie. Installeer eenvoudig de client, die gemakkelijk te vinden is op de website, en klik op de kaart om verbinding te maken met die locatie.

Mullvad

Meteen leek het alsof Mullvad erop uit was om ons te ergeren. Toen we begonnen met het downloaden van de client van de Mullvad-website, liep deze traag en schatte het dat het downloaden van het paar megabyte grote bestand twee uur zou duren om te downloaden.

mullvad-review-interface

We hebben een snelheidstest uitgevoerd op onze verbinding om te bevestigen dat er aan onze kant niets aan de hand was en dat ons internet in orde was. Uiteindelijk is er een time-out opgetreden bij het downloaden en zijn we opnieuw begonnen. Deze keer begon de download net zo langzaam, maar hij kwam uiteindelijk in de versnelling en kon worden voltooid.

Dit kleine bestand, dat binnen enkele seconden had moeten worden gedownload, duurde nog steeds ongeveer vijf minuten. Vervolgens hebben we het uitvoerbare bestand uitgevoerd dat we zojuist hebben gedownload en kregen we te horen dat de installatie is mislukt.

Om onze bevindingen samen te vatten, waren de installatieproblemen die we tegenkwamen hoogstwaarschijnlijk te wijten aan instellingen en adapters die een andere VPN op onze computer had toegevoegd of gewijzigd, wat interfereerde met wat Mullvad’s installatieprogramma probeerde te doen. 

Dat verandert echter niets aan het feit dat we, na tientallen en tientallen VPN-tests, nooit een andere VPN hebben gehad die ons dit probleem heeft gegeven. Na het opruimen van een paar netwerkinstellingen op onze computer, werkte de installatie. Als u echter ooit een andere VPN heeft gebruikt, wees dan op uw hoede voor deze potentiële problemen.

Eenmaal geïnstalleerd, is de client niet slecht en maakt het gemakkelijk genoeg om verbinding te maken met de VPN. Dat gezegd hebbende, kan de serverlijst worden verbeterd door de vlaggen van elk land toe te voegen. Dit helpt meer dan je zou verwachten als het gaat om het snel identificeren van de locatie die je zoekt wanneer je door de lijst scrolt.

In plaats van zich te openen in een nieuw venster, is de client verankerd in het systeemvak rechtsonder. Op het hoofdscherm kunt u eenvoudig verbinding maken of uw gewenste locatie wijzigen, terwijl de instellingenmenu’s gemakkelijk te navigeren zijn, wat een gegeven zou moeten zijn, gezien hoe onvruchtbaar ze zijn. 

Ronde drie gedachten 

NordVPN heeft een solide website die het gemakkelijk maakt om je aan te melden en de bal aan het rollen te krijgen met een VPN. Ondertussen gaf Mullvad ons vrijwel elke stap problemen.

Van het downloaden van de client tot het correct laten werken, tot het eenvoudig door de lijst met servers bladeren, Mullvad kan niet voldoen aan het niveau van glans en gebruiksvriendelijkheid dat de applicaties van NordVPN bieden.

Round: gebruiksgemak voor NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

4

Snelheid

In schril contrast met de vorige sectie, die een van de meest subjectieve dingen was die we behandelen, is snelheid misschien wel de meest wetenschappelijke sectie. Om elke VPN op een eerlijke manier te vergelijken, testen we ze zo snel als we kunnen, rug aan rug.

We beginnen met het uitvoeren van een controlemeting zonder dat er een VPN is aangesloten en gebruiken die als basis. Vervolgens plaatsen we elke VPN op dezelfde vijf locaties om te zien welke betere of betrouwbaardere snelheden heeft.

Daarnaast doen we wat browsen, streamen en werken we om te zien hoe de snelheden op papier zich vertalen naar de echte wereld.

NordVPN

NordVPN is eerder verslagen als het gaat om snelheid, zoals in ons NordVPN vs. IPVanish-artikel. Dit is niet noodzakelijk omdat NordVPN traag is, maar omdat het wild inconsistent is van server tot server.

De ene server bereikt mogelijk bijna uw volledige onbeschermde bandbreedte, terwijl een andere op dezelfde locatie uw bandbreedte kan verminderen tot minder dan een tiende. Dit is zo’n probleem dat we NordVPN een oneervolle vermelding hebben gegeven in onze snelste VPN-verzameling.

Ten minste een deel van dit probleem is, zoals we al zeiden, te danken aan de ogenschijnlijk gebroken serverselectie die de client standaard maakt. De Britse server werkte bijvoorbeeld helemaal niet totdat we handmatig een andere server hadden gekozen om de scores te krijgen die we deden.

Met al dat gezegd, NordVPN heeft ongetwijfeld nog een lange weg te gaan qua prestaties en consistentie, maar we zagen deze keer nog steeds vooral goede snelheden. Elke server behalve Japan overschreed de downloadsnelheden van 100 Mbps, en zelfs Japan was daar nog maar een haar verwijderd van. 

Uploadsnelheden waren echter een ander verhaal: het VK gaf ons slechts minder dan een procent van onze uploadbandbreedte terug. Desondanks konden we nog steeds bruikbare prestaties uit elke server halen, zelfs probleemloos HD-video’s bekijken.

Mullvad

Mullvad was eigenlijk meestal sneller bij het vormen van een verbinding in vergelijking met NordVPN. NordVPN duurt ongeveer 10 seconden, terwijl Mullvad meestal ongeveer vijf tot zeven duurt. Hoewel dit sneller is dan NordVPN, is het nog steeds niet zo indrukwekkend en is het echt de enige plek waar Mullvad sneller was dan NordVPN. 

Locatie: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Onbeschermd (St. Louis)8146.1511.4
St. Louis23158.3210.36
Londen108131.758.1
Amsterdam146144.344.35
Zuid-Afrika26291.173.05
Tokio172129,756.42

Hoewel NordVPN zeker zijn gebreken heeft als het gaat om betrouwbaarheid en snelheid, worstelt Mullvad nog meer. Mullvad had geen enkele server met een hogere downloadsnelheid dan NordVPN.

Er zijn echter een paar servers waar Mullvad NordVPN kon verslaan op uploadsnelheid en, in sommige gevallen, ping. In Brazilië, bijvoorbeeld, schrapte Mullvad 20ms van de ping van NordVPN en verhoogde de uploadsnelheid met bijna 30 procent. 

In de meeste gevallen is de downloadsnelheid echter koning en NordVPN had meer dan de dubbele downloadsnelheid van Mullvad in Brazilië. De browse-ervaring van Mullvad was zeker acceptabel, maar vergeleken met NordVPN was er een merkbaar hogere vertraging van ongeveer een halve seconde bij het laden van websites.

Vierde gedachten

Zoals we aan het begin van deze sectie al zeiden, is het vergelijken van de snelheid van twee VPN’s een wetenschappelijke onderneming. Kijkend naar de gegevens is NordVPN objectief sneller en we kunnen dit anekdotisch ondersteunen vanuit onze ervaringen met beide van deze VPN’s.

Dat gezegd hebbende, NordVPN heeft nog meer potentieel. Zonder de verbroken status van de automatische serverselectie zou dit nog minder een wedstrijd zijn geweest. Je kunt meer lezen over de snelheid en het verspilde potentieel van NordVPN (en je kunt het ook zien in vergelijking met enkele van de snelste opties op de markt) in onze beste VPN voor gaming-verzameling.

Round: Speed ​​Point voor NordVPN

NordVPN-logo
Mullvad-logo

5

Veiligheid en privacy

Het laatste deel is wat volgens velen het belangrijkste is: beveiliging en privacy. Hoewel deze normaal gesproken elk hun eigen secties krijgen in onze volledige VPN-beoordelingen, combineren we ze in onze matchups tot één. 

Als het op beveiliging aankomt, kijken we welke soorten protocollen de VPN’s bieden en welk versleutelingsniveau ze gebruiken. Daarnaast testen we op eventuele DNS- of IP-lekken. 

Voor privacy inspecteren we het volledige privacybeleid van elke VPN om te zien wat voor soort informatie het verzamelt en hoe het wordt gebruikt.

NordVPN

Zoals we zagen in onze NordVPN versus ExpressVPN-matchup, heeft NordVPN beveiliging die kan wedijveren met de beste op de markt. NordVPN gebruikt het OpenVPN-protocol in combinatie met AES-256-codering, die wordt beschouwd als de gouden standaard voor VPN-beveiliging.

Hoewel er mogelijk geen opties zijn om uit te kiezen als het gaat om protocol of codering, is deze configuratie betrouwbaar veilig. We hebben geen DNS-lek of enige andere inbreuk op de beveiliging kunnen detecteren bij het testen van NordVPN.

Het privacybeleid van NordVPN is redelijk beknopt en is geschreven in een gemakkelijk te lezen manier, in tegenstelling tot de bijna niet te ontcijferen juridische taal waarin sommige privacybeleid is geschreven. Als het gaat om VPN-gebruik, houdt het uw identiteit niet vast informatie. 

De meeste informatie die NordVPN over u krijgt, komt van het aanmaken van uw account wanneer u een e-mail geeft om u aan te melden, maar dit kan gemakkelijk een wegwerp-e-mail zijn die nog relatief anoniem is. 

Er is ook wat informatie verzameld op de website door middel van cookies, maar deze informatie wordt gebruikt voor het onderhouden van de website en is helaas een onontkoombare praktijk vandaag online.

Mullvad

Net als prijzen, is dit een ander gebied waar Mullvad zijn eigen weg inslaat en dingen op een unieke manier doet. Het vereist geen e-mailadres – of zelfs maar een wachtwoord – om een ​​account aan te maken. 

In plaats daarvan klikt u eenvoudig op een knop op de Mullvad-website met de tekst ‘account genereren’ en krijgt u een willekeurige 16-cijferige code. Deze code is in wezen zowel uw accountnaam als wachtwoord, dus het is belangrijk om deze op de een of andere manier op te slaan en veilig te bewaren.

Als u de optie gebruikt om te betalen met zoiets als contant geld of bitcoin, bent u volledig anoniem voor Mullvad en is het privacybeleid grotendeels irrelevant. Alle informatie die Mullvad verzamelt, is op geen enkele manier gebonden aan uw naam of identiteit, tenzij u ervoor kiest om een ​​betalingsmethode te gebruiken die deze informatie bevat. 

Inloggen vereist alleen uw willekeurig toegewezen code. Hoewel dit voordelen heeft op het gebied van privacy, brengt het ook enkele unieke problemen met zich mee. Ten eerste, als u deze code kwijtraakt, bent u uw account kwijt zonder echte herstelmethode.

Bovendien, als iemand deze code krijgt, is er geen manier om deze te wijzigen om iemand te blokkeren. In plaats daarvan moet u een nieuwe code en een nieuw account krijgen. Naast dit interessante en zeer anonieme accountbeheersysteem is het privacybeleid van Mullvad ook van de bovenste plank en stelt het dat er geen informatie over u wordt geregistreerd via de VPN.

Wat beveiliging betreft, gebruikt Mullvad dezelfde configuratie als NordVPN, met OpenVPN gebruikt voor het protocol en AES-256-codering. Als u wilt weten wat dit allemaal betekent, kijk dan eens naar onze coderings- en protocolartikelen. Kortom, dit is een geweldige combinatie voor prestaties en VPN-beveiliging.

Ronde vijf gedachten

Hoewel NordVPN een veilige en beveiligde provider is die goed werk doet om uw privacy te respecteren en te beschermen, moeten we de eer geven waar het op aankomt. Mullvad gebruikt een uniek systeem om de privacy van zijn gebruikers te maximaliseren.

Mullvad werkt zo dat het, als u daarvoor kiest, geen informatie heeft over wie u bent. Dit betekent dat het voor hen letterlijk onmogelijk is om u op welke manier dan ook te identificeren, wat net zo privé is als online.

Ronde: Beveiligings- en privacypunt voor Mullvad

NordVPN-logo
Mullvad-logo

6

Laatste gedachten

Met een eindscore van vier-op-één is NordVPN de duidelijke winnaar in deze matchup. NordVPN biedt een betere waarde voor diegenen die vooraf kunnen betalen voor de plannen op langere termijn, en het geeft gebruikers ook meer functies en controle over hoe de VPN werkt.

Winnaar: NordVPN

De privacy van Mullvad is ongeëvenaard dankzij de unieke methode om accounts bij te houden, maar dat alleen is niet voldoende om de lagere snelheden en moeilijkere installatie en gebruik te compenseren in vergelijking met NordVPN. Als beveiliging en anonimiteit echter uw enige zorgen zijn, is Mullvad misschien de betere optie.

Als u ervaring heeft met een van deze VPN’s, horen we graag uw mening in de onderstaande opmerkingen. Zoals altijd bedankt voor het lezen.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me